24.9 C
Ohrid
недела, јули 25, 2021
Почетна Македонија Заев: Уште кога ме изберавте за премиер ви кажав дека сум моторџија,...

Заев: Уште кога ме изберавте за премиер ви кажав дека сум моторџија, и дека за викенди не работам !!!

Translate (Eng):[gtranslate]

Премиерот Зоран Заев денес даде одговор на критиките на опозицијата дека два викенди по ред заедно со министерот за здравство Венко Филипче возат мотори во време кога Македонија се соочува со огромни бројки на починати од коронавирусот.

„Уште кога ме избраа премиер, реков викенд не работам. Недела е ден за семејството, за себе. Лично јас ги полнам батериите со возење на мотор. Недела е ден кога секој човек заслужува да одмори, и јас секогаш кога можам, за време на викенд сум за семејството. Иако имам дозвола, не се движев никаде за време на полициски час. Направив една турнеја добра низ земјата, и тоа е ден на викенд. Јас не се кријам. Го правам тоа за себе. Ако јас би бил покорисен, ако можеме нешто плус да помогнеме и јас и министеро Филипче, секако од тоа мое лично право веднаш ќе се откажам. Но сме направиле дефинитивно се, и недела е ден за одмор“, рече Заев.

РЕКЛАМА
- Реклами -