21.4 C
Ohrid
вторник, септември 21, 2021
Почетна Македонија За Исламските верници почнува Светиот месец Рамазан

За Исламските верници почнува Светиот месец Рамазан

Translate (Eng):[gtranslate]

Исламскиот свет, почнувајќи од утре (13 април, 2021) се одбележува Светиот месец на постот Рамазан.

Исто како и минатата година муслиманскиот месец на постот Рамазан ќе помине во сенката на епидемијата.

Намазите поради рестрикциите на сила, наместо во џамиите ќе се одвиваат дома.

РЕКЛАМА

Муслиманите припадници на исламската религија за да ја добијат милоста на Севишниот, во текот на денот, од изгрејсонце до зајдисонце ќе постат.

По домовите ќе се подготвуваат ифтарски вечери на крајот на постот и сахури пред да почне дневниот пост.

- Реклами -