20.9 C
Ohrid
среда, мај 29, 2024
ПочетнаМакедонијаКочанчани се тепале со група крадци за време на полициски час.

Кочанчани се тепале со група крадци за време на полициски час.

Пристигнаа околу десетина возила. Внатре имаше возрасни мажи. Кога излегоа од возилата видовме дека во рацете држат секири, хебли и стапови. Почнаа да мават по нас. Удараа по кој можат и каде ќе стигнат. На една жена , која дојде да го одбрани сопругот и ставија секира на вратот. Беше хаотично и страшно„- вака за Алфа раскажува анонимем жител на кочанската населба Трајаново трло, каде што сношти еден час по почнувањето на полицискиот час се водела вистинска војна. Физичката пресметка помеѓу жителите на населбата и група крадци се случила откако на дело бил фатен малолетен крадец кој и претходно оперирал по нивните домови. Исплашени за сопствените животи засега никој не сака да зборува јавно за она што се случувало ноќеска. Велат живеат во грч и постојан страв. Очекуваат состојбата да ескалира, доколку надлежните не преземат нешто. Во синоќешната физичка пресметка повредени се тројца граѓани кои сами побарале лекарска помош. побарале медиццинска помош. Со контузии на главата и исеченици по рацете и нозете вчера во Итната медицинска помош примени се три лица, на кои откако им се санирани повредите се пуштени на домашно лекување, потврди директорот на Општа болница Кочани, Александар Серафимов.

Се шпеулира дека бројот на повредени е поголем. Од СВР-Штип го потврдија случајот. Официјални информации најавија, но откако ќе заврши целата истрага.

Тензијата во кочанската населба ТРајаново Тло трае речиси два месеци. Месното население организираше и неколку протести барајќи од градоначалникот да им вети спокоен живот, а од полицијата засилени контроли и поголема ажурност во фаќање на крадците кои во ноќните часови им ги демнат домовите.

Александра Ристевска

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Aхмети огорчен што ќе биде опозиција – Oд фиока го вади Охридскиот договор и бара поддршка за негово почитување?!

Eвропскиот фронт предводен од ДУИ најавува битка за почитување на духот на Охридскиот договор и ги повика граѓаните на масовна поддршка. Сепак, Али Ахмети...

Загина пешак во Прилеп, малолетник удрил со мотоцикл во него

На 28.05.2024 во ОВР Прилеп било пријавено дека на ул.„Тризла“ во Прилеп, мотоцикл „хамачи” без регистарски ознаки, управуван од малолетник од Прилеп, удрил во...

Дамјан Марковски од Скопје тргна пеш на поклонение до Манастирот Острог

Во чест на Св. Василие Острошки, Дамјан Марковски го започна својот предизвик и тргна пеш од Скопје до Острог. Оваа иницијатива ја објави фондацијата „Марко...

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права, кое...