26.9 C
Ohrid
понеделник, јули 26, 2021
Почетна Македонија Филипче: Пристигнуваат 2.000 кинески вакцини, ќе се стави граница на сумата за...

Филипче: Пристигнуваат 2.000 кинески вакцини, ќе се стави граница на сумата за лекување во приватните болници

Translate (Eng):[gtranslate]

Денеска ќе пристигнат 2.000 кинески вакцини на аеродромот во Софија, а нашето возило веќе е на пат кон Бугарија за да ги донесе вакцините, рече министерот за здравство, Венко Филипче, на денешната прес-конференција во спортската сала „Борис Трајковски“ каде што во моментов се вакцинираат медиумските работници и новинарите.

Досега 25.000 граѓани се вакцинирани против ковид-19, а како што рече министерот Филипче , трендот на новозаразени во последните неколку дена опаѓа, а исто така се ослободуваат кревети во болниците.

Тој посочи дека до Владата е поднесен предлог за измена на Законот за здравствена заштита, со кој се предвидува ограничување на висината на наплата на финансиски средства за пациенти кои се лекуваат од коронавирус.

РЕКЛАМА

– Денеска на главниот координатор на кризен штаб се дискутираа повеќе работи. Се донесе одлука да се направи измена во Законот за здравствена заштита со кој на приватните болници ќе се направи ограничување на висината на наплата додека трае кризата, поточно за лекување на коронавирус. Го слушнавме апелот на граѓаните, и веќе утре на Владата ќе го поднесеме предлог-законот за здравствена заштита – рече Филипче.

– Денеска се вакцинираа новинарите на возраст над 40 години и лица со хронични болести. Се надеваме дека во следната фаза ќе бидат опфатени сите медиумски работници кои работат на терен и кои имаат контакт со многу луѓе. Ова ќе биде заштита не само за личното здравје, туку и заштита за целото население кое е во контакт со новинарите. Во медиумите постојано гравитираат многу луѓе, така што, апелираме за што помасовна вакцинација. Секој од нас треба да испука еден куршум во војната против пандемијата – рече Чадиковски.

 

 

- Реклами -