28.9 C
Ohrid
сабота, јули 13, 2024
ПочетнаЗабаваСатира: Здружението на пеливани на НЗ™ бара итно поевтинување на маслото

Сатира: Здружението на пеливани на НЗ™ бара итно поевтинување на маслото

Молкот во јавноста за поскапената цена на маслото за јадење го прекина Здружението на пеливани на Нашата земја™ (ЗПНЗ) со јавно барање до надлежните да интервенираат кај компаниите и да договорат цена прифатлива за сите.

– Откако цената се вивна во воздух не можеме ни да тренираме. Пробавме со свинска маст, не оди. Договоривме и веќе користено масло од ресторани и сендвичари, ама така, после тренинг, редовно ни се пуштаат кучиња. – ни рече претседателот на ЗПНЗ.

На барањето на пеливаните реагираа од Владата и ветија дека во најкус можен рок ќе им бидат испратени 100 литри од државниот лубрикант, како и неколку десетици килограми путер за да продолжат со тренинзи.

Текстот е сатира…

Извор:коперација

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

„Повредата на бебето е настаната при земање крв за анализи“: Комисија ќе го истражува случајот на Детска клиника

Мемеди синоќа заедно со министерот за здравство Арбен Таравари го посетија семејството на тримесечното бебе. МАКЕДОНИЈА ВО ПОНЕДЕЛНИК „Повредата на бебето е настаната при земање крв за...

Во Грција- досега се наплатени 350.000 евра за нелегални лежалки

Властите истражиле „повеќе од 1.000 поплаки“ од јавноста на туристичките места како што се островот Крф, полуостровот Халкидики и Атика, регионот околу Атина, во...

Србин ја истепал сопругата, па ја оставил на автопат кај Демир Капија.

По тепачката сопругот го запрел возилото и ја оставил С.М. покрај патот, а потоа со автомобилот, во кој биле нивните малолетен син и внука,...

Бебе во тешка здравствена состојба оставено на улица во Велес

Бебе во тешка здравствена состојба оставено во центар на Велес, било пронајдено од случаен минувач кој веднаш го однел во болница. Настанот бил пријавен синоќа...