7.9 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаМакедонијаУште еден млад полициски службеник си даде отказ, прво го распоредиле па...

Уште еден млад полициски службеник си даде отказ, прво го распоредиле па потоа добивал и закани од командирот.

Синдикатот на Полиција на Македонија, со огромно жалење ја прими информацијата дека Министерството за внатрешни работи од скоро го има напуштено уште еден припадник и наш член – Полициски службеник од СВР Куманово.

Од Синдикатот информирааат дека се работи за млад и чесен припадник на полицијата кој уште од моментот на неговото вработување, учествувал во извршување на најсложени полициски задачи, а истовремено бил ангажиран и како припадник на Посебната Единица на Полиција при СВР Куманово при што во сите негови ангажмани покажал висок степен на професионалност и посветеност во работењето.

-За жал излегува дека посветеноста, ангажираноста и професионалноста не биле критериуми кои што требало да бидат земени во предвид , па така истиот колега без никаков повод и причина и без никакво образложение првин од неговото работно место како полицаец во ПС од ОН Куманово, со незаконско решение бил распореден надвор од неговото регистрирано место на живеење како полицаец во полициско одделение Матејче кое што се наоѓа во истоименото село во Општина Липково. Бидејќи на релација СВР Куманово – ПО Матејче , нема организирано службен превоз, а нема воспоставено ниту јавен превоз, колегата бил принуден со негово приватно возило да патува од и до неговото работно место поминувајќи во просек од околу 40 км во еден работен ден. Поднесеното Барање за надомест за патни трошоци , кои што според член 113 став 5 од Законот за работни односи како и според правно мислење на Врховен суд, преку кое што на работникот кој што е распореден надвор од неговото регистрирано место на живеење а доколку нема организирано превоз , му следува право на надоместок за направени патни трошоци, на колегата без никакво образложение, му е одбиено во експресна постапка, па колегата продолжил на своето работно место да патува со сопствено возило, информираат од Синдикатот.

Покрај оваа , во експресна постапка и во целосна спротивност на член 9 и член 10 а во врска со член 4 од „Правилникот за условите и постапката за ангажирање, правата и обврските на припадниците на посебната единица за подршка во Министерството за внатрешни работи„ со образложение дека „така наредил Началникот на СВР Куманово„ колегата е исклучен и раздолжен од Посебната Единица на Полиција при СВР Куманово.

-И покрај сето оваа, а врз основ на одредена „шеговита„ преписка помеѓу колегите во нивна заедничка „Вибер„ група , со образложение дека токму началникот на СВР Куманово се почувствувал загрозен и по негова наредба, колегата е повикан и задржан повеќе часови во ПС Куманово, од него е одземен неговиот мобилен телефонски апарат, а во тие прилики лично од страна на началникот на СВР Куманово на колегата му биле упатувани навреди на национална и на лична и семејна основа и лично од него му биле упатувани директни вербални закани по неговиот живот. Соочен со голем притисок, малтретирање и мобинг на неговото работно место , допринеле да кај колегата се јави висок степен на разочараност и демотивираност , по што истиот донел одлука за напуштање на Министерството за внатрешни работи, се наведува во соопштението.

Синдикатот на Полиција на Македонија најостро ги осудува сите погоре наведени форми на вознемирување, притисок и директен реванжизам, кои што според наши сознанија се вообичаено и секојдневно дејствување на Началникот на СВР Куманово , за кое нешто од наша страна во минатото во повеќе наврати беше реагирано во повеќе соопштенија. Но за жал МОЛК од Министерството.

Според наши согледувања, ваквите отворени форми на директен мобинг од страна на началникот врз припадниците на СВР Куманово , се основна причина за моменталната актуелна состојба на длабоко нарушени меѓуколегијални и меѓучовечки односи помеѓу сите припадници на СВР Куманово .

Синдикатот на Полиција на Македонија на колегата кој што ја донел одлуката да го напушти МВР , му посакува среќа и успех во понатамошниот живот, а од друга страна упатува отворен повик до Министерот за внатрешни работи, до Одделот за внатрешна контрола детално да го истражат целиот случај.

-Но, ова не е единствен таков случај. Истата и слична судбина ја делат повеќе од 50-тина незаконски распоредени полициски службеници секојдневно соочувајќи се со разни закани и притисоци само заради “лечење” на личните фрустрации на првиот човек на СВР Куманово. Што треба да се случи па конечно некој во Министерството да реагира, велат од Синдикатот.

извор: инфомакс

 

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Битолчанец ги искоцкал парите, па го запалил казиното.

35-годишник подметнал пожар во казино, соопштија од Битолската полиција. Според информациите, синоќа во 02.15 часот во Битола, полициски службеници од СВР Битола го лишиле од...

Пендаровски објави: Собрани се 10.000 потписи за неполни пет часа

Актуелниот претседател, Стево Пендаровски, кој се кандидира за втор мандат на претседателските избори објави дека за помалку од пет часа успеал да собере 10.000...

Силјановска Давкова за само четири часа собра над 15.000 потписи

За само четири часа, во периодот од осум изутринава до 12 часот кандидатката за претседател на Македонија, Гордана Силјановска Давкова над 15.000 граѓански потписи...

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...