24.9 C
Ohrid
недела, јули 25, 2021
Почетна Македонија Бесплатен паркинг за српските туристи во Дојран како благодарност за вакцините

Бесплатен паркинг за српските туристи во Дојран како благодарност за вакцините

Translate (Eng):[gtranslate]

Дојранскиот градоначалник Анго Ангов и директорот на Агенцијата за поддршка и промоција на туризмот Љупчо Јаневски, договорија летово српските туристи во Дојран да добијат попусти во туристичко угостителските објекти и бесплатен паркинг.

Договорена е и засилена промоција на Дојран како туристичка дестинација во регионот за да се искористат можностите од транзитниот туризам со реализација на повеќе од 150.000 ноќевања годинава.

Овој гест следува како одговор на наедамнешната донација од Србија која на земјава и донираше антиковид вакцини во вредност од околу 700.000 евра.

РЕКЛАМА

– Целта е со овој гест да возвратиме на хуманоста и солидарноста од Србија,но и да им помогнеме на домашните туристички работници кои периодов се во криза како и со олеснувањата да дадеме придонес српските туристи да не ја одминат Македонија како туристичка дестинација,велат Ангов и Јаневски.

 

 

- Реклами -