4.9 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаЗаедницаЖална вест: На 46 години почина поранешниот репрезентативен голман Гоце Груевски-Чолако

Жална вест: На 46 години почина поранешниот репрезентативен голман Гоце Груевски-Чолако

Со длабока жал и шок утрово македонската фудбалска ја прими веста за смртта на поранешниот репрезентативен голман Гоце Груевски кој почина во Австралија на само 46 години.

Гоце Груевски добро ќе остане запаметен како еден од најдобрите голмани во историјата на македонскиот фудбал. Во својата фудбалска кариера беше член на прилепска Победа, Слога Југомагнат, Работнички, Беласица и Вардар, а кариерата ја заврши во австралиски Престон каде потоа остана да работи како тренер на голманите, се до неочекуваната смрт.

Македонксиот австралиски клуб Престон Македонија со жалење и преку социјалните мрежи се збогуваше од Гоце Груевски кој ќе остане запаметен и по настапите во националниот тим на Македонија.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Перо Антиќ активно учествува во предизборната кампања на Вучиќ

Перо Антиќ веќе некое време објавува фотографии и видеа на неговите профили од политичкиот ангажман Во Србија идната недела ќе се одржат избори, а во...

Истиот лек во Германија е 310, а во Македонија 970 денари!

Ова е лекот Ко Росвера од 20 мг и 10 мг. Го препишуваат главно кардиолозите, а служи за одржување на ниско ниво на холестеротот...

Бил Гејтс: Интернетот помогна „лудите“ луѓе да се најдат едни со други

Мултимилијардерот Бил Гејтс изјави дека првично мислел дека Интернетот ќе го направи светот позаснован на факти, дека ќе стане рационален, но дека подоцна сфатил...

Османи: Следната мисија на ДУИ е претседател на државата

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи денеска во изјава за медиумите рече дека следната мисија на ДУИ е претседател, бидејќи тоа е единствената функција која...