29.9 C
Ohrid
вторник, јуни 18, 2024
ПочетнаМакедонијаМухамед Зеќири: За да се врати Груевски во Македонија треба да направи...

Мухамед Зеќири: За да се врати Груевски во Македонија треба да направи само една работа…

Не може Никола Груевски да се врати во државата со некакви гаранции дека ќе си биде слободен, тој може да се врати единствено да ја одлежи казната што му е изречена и да си ги дочека пресудите за другите предмети коишто се отворени према него, порача генералниот секретар на Владата и потпретседател на СДСМ Мухамед Зеќири, во емисијата „24 анализа“ на ТВ24.

Тоа може да се пусти желби на другарите на Груевски, рече Зеќири, одговарајќи на прашањето во врска со наводите во нонпејперот на словенечкиот премиер Јанез Јанша, дека во една негова верзија Груевски се опишува како човек на кого ќе му бидат дадени гаранции мирно на голема врата да се врати без последици во Македонија.

Зеќири нагласи дека Владата си има официјални канали преку кои комуницира со Унгарија, имаме начини како тоа го бараме, нормално и официјално го имаме побарано за негова екстрадиција којшто не беше прифатена поради тоа што му е даден политички азил.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Веќе втор ден се трага по Злата Јанкова (45) од Свети Николе-Со такси тргнала да си оди, но не стигнала дома..

Веќе втор ден се трага по Злата Јанкова (45) од Свети Николе, која во неделата околу 15 часот тргнала да си оди дома, во...

Четири и пол часа траела операцијата на ПСС за извлекување на телата на сопружниците од Ресен кои загинаа во страотна сообраќајна незгода !

Четири и пол часа траела операцијата на Планинарската спасителна служба за извлекување на беживотните тела на сопружниците од Ресен кои со своето возило излетале...

Фондот пак го одби Леонид да му даде пари за лекување, објави Андоновски

Заменик-народниот правобранител, Јован Андоновски, објави дека Фондот за здравство одново донел решение со кое одбива да го плати лекувањето на Леонид Индов во Виена....

На 89 годишна возраст почина првиот претседател на Собранието на самостојна и суверена Република Македонија, Стојан Андов.

На 89 годишна возраст почина првиот претседател на Собранието на самостојна и суверена Република Македонија, Стојан Андов. Андов е роден во Кавадарци на 30 ноември...