5.9 C
Ohrid
четврток, декември 7, 2023
ПочетнаСветСе откажал од свештеник бидеќи ја пронашол девојката од неговите соништа.

Се откажал од свештеник бидеќи ја пронашол девојката од неговите соништа.

Сега поранешниот свештеник Рикардо Чекобели (42), реши да го напушти свештенството, затоа што се вљубил, пишува весникот „Кориерe“. Тој минатата недела ја одржа последната миса во црквата Сан Феличе, во Маса Мартана, близу Перуџа. Се прости од верниците и ја напушти својата дотогашна должност, пишува весникот „Кориерe“.

– Не жалам за тоа, мојот избор е природен. Ја донесов одлуката по многу размислување. Не можев да продолжам да живеам криејќи ги своите чувства. Сега чувствувам слобода, искреност и интегритет, рече Чекобели.

Тој за весникот објаснува дека најпрво бил во пријателски односи со Лора, поради која го напуштил свештенството. Но, љубовта се родила спонтано и тој не го прекршил заветот на својот свештен повик додека бил свештеник.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мајката на Вања: Не можам да разберам, се ми е нереално – Со сопругот бевме 5 години разделени, но бевме во добри односи.

Зорица Ѓорчевска, мајката на Вања Ѓорчевска (14) која беше убиена кај скопското село Бразда за српска „Република“ изјавува дека важно и е само да...

Групата на Палевски имала списоци за изнуди, киднапирања и ликвидации, тврди Ременски

Да се прошири истрагата за групата на Љупчо Палевски, зашто нивните дејства се еднакви на тероризам и истите имаат криминално минато за кое требало...

Курти бара најстроги казни за убијците на Вања

Косовскиот премиер Албин Курти смета дека на сторителите на киднапирањето и убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска во Македонија и нарачаното убиство на 30-годишната Лиридона...

Македонските иселеници во Турција никогаш не ги заборавија своите македонски корени

Според Мустафа Кемал Узункаја, здружението на македонските иселеници ЕГЕ во изминативе години има преземено повеќе активности што се насочени кон зачувување на нивните македонски...