13.9 C
Ohrid
четврток, септември 23, 2021
Почетна Македонија Судот му одреди куќен притвор на Драги Рашковски

Судот му одреди куќен притвор на Драги Рашковски

Translate (Eng):[gtranslate]

Куќен притвор за поранешниот генерален секретар на Владата Драги Рашковски, осомничен во случајот за јавна набавка на софтерот за сообраќајни прекршоци, му одреди попладнево судија на претходна постапа во Основниот кривичен суд – Скопје по четиричасовниот распит. На распит беше спроведен и Даниел Станчевски од Друштвото за инженеринг, информатика и дигитален дизајн „Инвока груп” од кое Генералниот секретаријат на Владата го купил софтверот за определување на брзина на возила во сообраќај и изрекување казни, кому судот исто така му определи мерка куќен притвор.

– По произнесување на јавниот обвинител во однос на предлогот со кој бара определување мерка притвор заради постоење на основите од член 165 ст.1.т.1 и 2 односно (т.1) опасност од бегство со оглед да осомничените се имотни и (т.2)влијание на сведоци и попречување на истрагата, како што е наведено во предлогот, како и произнесување на осомничените во присуство на нивните бранители, судија на претходна постапка донесе решенија со кои на осомничените им определи мерка куќен притвор како и мерка Забрана за комуникација со другите осомничени и Забрана за користење на средства за комуникација, стои во соопштението од Основниот кривичен суд Скопје.

РЕКЛАМА
- Реклами -