31.9 C
Ohrid
четврток, јули 29, 2021
Почетна Македонија Само за доброто на државата пратеничката Костадиновска сама си го платила амбулантното...

Само за доброто на државата пратеничката Костадиновска сама си го платила амбулантното возило.

Translate (Eng):[gtranslate]

Двајцата пратеници позитивни на КОВИД-19 кои денеска за да гласаат во законодавниот дом дојдоа во скафандери ги „зовре“ страстите во јавноста и го отвори прашањето – дали има протокол пратеници болни од корона да одат во Собрание?

Од Здравство се децидни дека протокол постои и истиот бил применуван и минатата година.

Пратеникот на СДСМ Мухамед Зекири го сподели протоколот на социјалните мрежи. Со него е превдидено пратениците кои се во домашна самоизолација и немаат симптоми поврзани со КОВИД-19 да може да учествуваат во рабоатата на Собранието, а и на истите при влез во зградата да им се мери температура.Дали ова се однесува и на пратеници позитивни на корона и со валидно решение од ДСЗИ за изолација, од објавениот Протокол не е јасно.

РЕКЛАМА

Овој случај, како со нож ја подели јавноста – за едни е херојски чин, за други кривично дело. Во одбрана, меѓудругите застана и министерот за правда Бојан Маричиќ, кој напиша дека овој случај биле неизбежен бидејќи опозицијата се противела седниците да се одржуваат онлајн.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски, пак, смета дека денешните случувања во Собранието биле тероризам, а не случувањата на 27 април.

„Крајот брзо ќе им се случи, а ќе има и кривични пријави и одговорност за кршењето на протоколите, законите и Уставот!, порача Мицкоски повикувајќи се на членот 205 од Кривичниот законик, кој се однесува за за ширење заразна болести..

По овој, и следниот член 206, од почетокот на пандмијата казнети се неколку десетици што имале решение за изолација, а казните најчесто се парични, по 2.000 евра

канал5

- Реклами -