25.9 C
Ohrid
недела, јули 25, 2021
Почетна Македонија Три години тага и непребол: Да беше жив денес Рамче ќе славеше...

Три години тага и непребол: Да беше жив денес Рамче ќе славеше 70 години !!!!

Translate (Eng):[gtranslate]

Веднаш по завршувањето на Високата музичка школа во Скопје, отсек за актерски кадри, во 1975 година  Ванчо Петрушевски се вработил во Драмскиот театар во Скопје, каде неговиот талент дошол до израз веќе во првата претстава „Ослободување на Скопје“ од Душан Јовановиќ. Исто така, учествувал во голем број радио-драмски проекти, телевизиски драми, серии итн.

Награда „Димче Трајковски“ за епизодна улога на Тетарските игри „Војдан Чернодрински“ – Прилеп за ликот на Јаков во претставата „Дупло дно“ од Горан Стефановски
Најпопуларно ТВ лице според веснокот „Вечер“ за 1987 година
Награда за најдобро актерско остварување на филмот и телевизијата според анкета на ревијата „Екран“
Награда за најдобро актерско остварување на Театарските игри „Војдан Чернодрински“ – Прилеп за улогата на Јанко во „Собирен центар“ од Душан Ковачевиќ
Државна награда 23 Октомври за остварување во областа на културата и уметноста во 2016 година….

Денес да беше жив ќе полнеше 70 години.
Рамче, Цаци, Сотка, Ване нека ти е среќен роденденот, таму горе и спокој на твојата прекрасна и уметничка душа!
Фотографијата е од последниот роденден на Ванчо.
Ванчо Петрушевски (Скопје, 19 април 1951 – с. Орешани, Скопско, 25 август 2018)
Твоето отсуство е најприсутно!

РЕКЛАМА

Фото Фејзбук: Ѓорѓи Колозов

- Реклами -