13.9 C
Ohrid
четврток, септември 23, 2021
Почетна Македонија Министерот Филипче се сретна со поглаварот на Македонската Православна Црква г.г. Стефан

Министерот Филипче се сретна со поглаварот на Македонската Православна Црква г.г. Стефан

Translate (Eng):[gtranslate]

Министерот за здравство, д-р Венко Филипче денес се сретна со поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, Архиепископот Охридски и Македонски, г.г. Стефан, и поглаварот на Исламската верска заедница, Реисул Улема хаџи Шаќир ефенди Фетаи.

На средбата разговаравме за актуелната состојба со коронавирусот при што им укажав на ризиците кои ги носи групирањето на верниците во затворени простории за време на претстојните верски празници. Се согласивме дека сите чинители треба активно да придонесат во битката со пандемијата и договоривме интензивна комуникација во следниот период.

РЕКЛАМА
- Реклами -