29.9 C
Ohrid
понеделник, јули 15, 2024
ПочетнаМакедонијаКОД истражување: Како струјата ги проголта Мавровско, Дебарско и Тиквешко- страотни снимки...

КОД истражување: Како струјата ги проголта Мавровско, Дебарско и Тиквешко- страотни снимки на пресушени езера

На брегот на Дебарското езеро има цел полуметарски појас од изумрени школки по спуштањето на езерското ниво.

Пејзажот открива колку вода недостасува и што се не е покриено со вода.

Постои опасност за актуелниот мрест на крапот и останатите езерски риби кои во втората половина од април почнуваат да се икрат за природен подмладок.

-После 15-ти април почнува мрестот на рибите. Доколку не остане на ова ниво или се намали, најголема опасност е икрата да остане на суво и да нема подмладок, изјави Дритан Боцку, претседател на спортско риболовно друштво „Трофта“ Дебар (концесионер на езерото).

Нови географски појави на дното на речиси пресушеното Мавровско езеро. Исплови Мавровски архипелаг со езерско острвце, новоотворени кањони на езерското дно.

Езерото како никогаш досега го нема.

 

-На Мавровско доаѓам постојано од кога бев дете, и лете и зиме. Никогаш не било вака ниско ниво, а ме чуди бидејќи има и врнежи од снег и реките се влеваат, а езерото пак го снемува и постојано се намалува, вели Елена Галевска.

Најголемите вештачки езера во Македонија исчезнуваат, утврдил и Државниот инспекторат за животна средина.

-За тиквешкото издадовме забрана за производство на енергија бидејќи нивото беше под дозволениот законски минимум, ни изјави Ана Петровска, Директор на ДИЖС.

 

Додека ЕЛЕМ односно по ново ЕСМ работи под мотото „Природа преточена во енергија“ струјата ја проголта водата. Зголемена потрошувачка за да се обезбеди електрична енергија.

-Десетина денови веќе е нормализирана потрошувачката на вода за електрична енергија и сега во овој период се користи исклучиво во ноќни часови за израмнување на билансот. Во истиот период е прекинато користење на води од Тиквеш за хидро-централата на тоа езеро, ни изјави Васко Ковачевски, генерален директор на ЕСМ.

 

КОД истражување- каде отиде водата од хидро-акумулациите.

Ќе гледате наредната недела во 19:15. (на 25.04.2021.)


telma

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Фатиме Фетаи стана доктор на науки

Обвинителката Фатиме Фетаи го одбрани докторскиот труд на тема „Главна расправа во практиката – предизвици и дилеми“ на правниот факултет „Јустинијан Први“. На одбраната,...

Градоначалникот Пецаков: На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ...

На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ „Ванчо Николески“...

Мицкоски од Охрид: Започнуваат значајните проекти кои им беа ветени на граѓаните.

Денес сум во Охрид каде започнуваат значајни проекти ветени на граѓаните. - Ветивме и остваруваме - камен темелник на спортска сала во Лескоец. Спортската...

Тепачка помеѓу две семејства во Штип, полицијата приведе 11 лица

На 13.07.2024 во Штип, полициски службеници од СВР Штип ги лишил од слобода З.М.(27), М.С.(29),М.К.(27), А.К.(24), М.К.(50), М.К.(30), Ш.К.(52), Е.Д.(43), Џ.Д.(23), А.Д.(25) и Џ.Ј.(28)...