27.9 C
Ohrid
сабота, јули 13, 2024
ПочетнаСветЖИВ СВЕТЕЦ: Владиката Лонгин е татко на повеќе од 400 деца. (Видео)

ЖИВ СВЕТЕЦ: Владиката Лонгин е татко на повеќе од 400 деца. (Видео)

Владиката посвоил повеќе од 400 деца – тој се грижи за најмалите на кои им е најпотребна помош – а приказната за него е најубавата што ќе ја слушнете денес.

Во време кога коронавирусот е тема број еден во светските медиуми, приказната за епископ од Украина може значително да го разубави денот и да ја врати вербата и надежта на луѓето за подобро утре.

Имено, веќе неколку децении, владиката Лонгин се грижи за оние на кои им е најпотребна помош, напуштени деца, од кои некои се родени дури и со ХИВ вирусот.

За епископот Лонгинус од Черновци, игумен на Манастирот на Светото воскресение во Банческу, Украина, може да се каже дека е една од ретките светли точки во мрачниот живот на повеќе од 400 деца кои се или поминале низ сиропиталиштето во близина на овој манастир.

Оние кои имале можност да се сретнат со него велат дека тој е жив светец, а како причина ги наведоа неговата љубов и посветеност кон децата.

Како што се наведува, кај тие деца најголем број се оние кои се родени со попреченост, развојни нарушувања, но за жал и со ХИВ вирусот.

Благодарение на него, голем број деца биле отстранети од улицата и однесени на вистинскиот пат, поради што сите го сметаат и го нарекуваат свој татко, па затоа подоцна, кога ќе ги формираат своите семејства, се враќаат во манастирот да му помогнат на Лонгин околу воспитувањето и растењето на другите деца кои ќе бидат вратени на вистинскиот пат.

За него и другите благородни монаси е направен документарен филм, кој покажува на кој начин и со колкава љубов се грижат за децата кои го пронашле своето семејство и домот под неговиот покрив.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Малолетниците кои беа најдени дрогирани се во стабилна состојба

Во свесна состојба се сите четворица малолетници кои вчера со тешка здравствена слика беа примени на Клиниката за токсикологија. Директорот на Клиниката, Андон Чибишев утрово...

Медицинска сестра малтретирала бебе?!!- Таравари вели одговорност ќе има!

Министерот за здравство Арбен Таравари вечерва во објава на Фејсбук информира дека дознал за случајот со претепаното тримесечно бебе на Клиниката за детски болести,...

64. Издание на Охридско лето започна синоќа со настап на виолионистот Џулијан Рахлин

64. Издание на Охридско лето започна синоќа со настап на виолионистот Џулијан Рахлин и уметниците од оркестарот на Македонската филхармонија. Охрид периодов е културен центар...

Две малолетни момчиња и две девојчиња на возраст од 14-17 години, пронајдени во куќа во Скопје во безсознание и со повреди на телата

Две малолетни момчиња и две девојчиња на возраст од 14-17 години, попладнево се пронајдени во куќа во Скопје во безсознание и со повреди на...