6.1 C
Ohrid
петок, февруари 23, 2024
ПочетнаМакедонијаНеколку работи што не сте ги знаеле за Eсма Реџепова.

Неколку работи што не сте ги знаеле за Eсма Реџепова.

Кралицата на ромската музика Есма Реџепова два пати била номинирана за Нобелова награда, а својот живот го посветила на музиката, хуманитарни работи и одгледување деца.

Есма е Реџепова е петто од шесте деца на Чанија и Ибраим Реџепови, која израснала во Скопје во работничко и сиромашно семејство.

Иако поради нејзиното богатство кое го стекна низ годините многумина ќе помислат дека Есма имала живот од бајките, сепак дека воопшто не и било лесно, сведочи изјавата што таа ја даде во едно интервју.

Кога луѓето во семејството се сакаат, сиромаштијата не е тешка. Најтешко ми беше кога започнав прво одделение и кога сите ме нарекуваа „Циган“. Никој не сакаше да седи со мене на клупа. Тогаш првпат сфатив дека бев различна од другите деца и тоа ми беше најтешко“, рече Есма.

Сепак таа никогаш не се срамела од работата, ниту кога сиромаштијата го принудила деветгодишното девојче да чисти скали и да брише прозорци во домовите на имотните скопјани.

Имала прекрасен глас, секогаш широка насмевка и по природа била ведра.

Својата кариера ја започнала многу млада, на само деветгодишна возраст Есма, заедно со нејзиниот брат, станала член на фолклорното друштво, каде имала можност да научи да пее и да свири комплицирани музички ритми.

Кога имала тринаесет години, во 1956 година, била поканета да пее на училишниот натпревар за таленти за Радио Скопје. Тој натпревар е пресвртница во нејзиниот живот, каде победила. Интересно е и тоа што на натпреварот беше присутен и Стево Теодосиевски, познат хармоникаш и шеф на оркестарот. Тој побарал дозвола од родителите на Есма да им се придружаи и да настапат на турнеја.

 

Најверојатно близината си го направила своето, па од пријателство се роди и љубов, па иако Стево беше постар 22 години од неа, таа сепак се омажи за него.

Тие немале свои деца, но својот живот го посветиле на помагање на другите. Тие посвоија дури четириесет и седум момчиња и една девојка, сите ги образуваа, главно свиреа музика и настапуваа во нивниот оркестар.

Својот живот го посвети на песни и хуманитарна работа, со толку многу љубов и успех, што двапати беше номинирана за Нобелова награда.

 

Во 1987 година, за прв пат како кандидат на Југословенскиот црвен крст, и по втор пат на иницијатива на Светската организација на Ромите.

Таа беше прогласена за кралица на ромската музика во 1976 година во Гандинагар, Индија.

Како што е наведено на Википедија во 1976 година, во Гандинагар, Индија, беше прогласена за кралица на ромската музика, што и даде голема мотивација да работи и да создава неуморно. Таа создаде повеќе од 580 уметнички дела, кои вклучуваат над 100 синглови, 20 албуми и шест филмови.

Есма стана лесно препознатлив македонски бренд во светот со својата оригиналност и музичка виртуозност, а освен музиката се има испробано како актерка.

 

Дебитираше како глумица во „Крст Ракоц“, југословенски филм објавен во 1962 година, а во главната улога ја играше Бата Живоиновиќ. Таа снимила четири песни вклучени во саундтракот. Во 1968 година, таа се појави како пејач во Зајеј Македонија, филм за кој сними песни. Таа последен пат се појави во југословенски филм во 1971 година, за Југовизија, во којашто ја одигра својата улога.

Во 2000-тите Реџепова ја продолжи својата филмска кариера. Таа се појави во четири документарни филмови во текот на деценијата, почнувајќи од германската Им Герцен де Лихтс – Die Nacht der Primadonnen во 2002 година. Потоа беше проследено со „Кога патот се наведнува …“ Приказни за цигански караван во 2006 година, документарен филм за пет роми музиката дејствува на нивната турнеја низ САД.

 

Пејачката Есма Реџепова пoчина во декември 2016 година на 73-годишна возраст, оставајќи зад себе многу незаборавни дела.

Есма Реџепова-Теодосиевска беше истакнат естраден уметник цели 55 години, јубилеј кој ретко кој може да го доживее, а важи и за еден од најголемите хуманитарци на нашите простори.

Извор: Гламур

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Трагично заврши потрагата по исчезнатиот Александар од Прилеп

Потрагата по лицето Александар Јошовески од Прилеп на кого му беше изгубена трагата вчера попладне за жал е пронајден починат вечерва. Ова преку социјалните мрежи...

„Несериозен е предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на пасошите“, рече Маричиќ

Предлогот законските измени на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на патните исправи е правна несигурност за граѓаните, изјави вечерва вицепремиерот Бојан Маричиќ на новинарско...

Максим Димитриевски е претседателски кандидат на ЗНАМ за претстојните избори.

Максим Димитриевски е претседателски кандидат на ЗНАМ за претстојните избори. Партијата Движење ЗНАМ - За наша Македонија вечерва во Скопје ќе го одржи првиот...

ДНК со поддршка до Силјановска-Давкова: Време е да си добиеме мајка!

Популарното музичко дуо ДНК јавно и искажа поддршка на професорката Гордана Силјановска-Давкова, која се пријавила на јавниот повик за избор на кандидат на ВМРО-ДПМНЕ...