26.9 C
Ohrid
понеделник, јули 26, 2021
Почетна Македонија Помладите граѓаните кои ја примија вакцината на Астра -Зенека може да се...

Помладите граѓаните кои ја примија вакцината на Астра -Зенека може да се ревакцинираат Србија.

Translate (Eng):[gtranslate]

Граѓаните кои примија прва доза од вакцината „Астра-Зенека”, а сакаат да се ревакцинираат со истата вакцина, тоа може да го сторат во соседна Србија. Министерството за здравство останува на препораката да не се прима ревакцинација од „Астра-Зенека” кај лица помлади од 60 години.

– Доколку граѓаните сметаат и имаат волја да ја примат втората доза на вакцината на „Астра Зенека” тоа може да го сторат во соседна Србија. Ние не препорачуваме да се прими ревакцина од вакцината „Астра Зенека” кај сите кои имаат возраст помала од 60 години, изјави вечерва министерот за здравство Венко Филипче на гостувањето во централниот дневник на телевизија „Сител”.

РЕКЛАМА
- Реклами -