27.9 C
Ohrid
сабота, јули 13, 2024
ПочетнаМакедонија„Фолксваген ИД.4“ прогласен за најдобар автомобил во светот.

„Фолксваген ИД.4“ прогласен за најдобар автомобил во светот.

Жирито на Светските автомобилски награди го прогласи електричниот хечбек „Фолксваген ИД.4“ за најдобар автомобил во 2021 година. Резултатите од гласањето се објавени на интернет-страницата на конкурсот.

„Честитки до ’Фолксваген‘ за оваа огромна победа. Ова е само третиот електричен автомобил (во историјата на натпреварувањето досега), што ја освои оваа престижна награда!”, напишаа организаторите на Твитер.

Главни конкуренти на „Фолксваген“ беа „Тојота Јарис“ и електричната „Хонда Е“. Победникот доби 798 поени, вториот – 742, а третиот 732 поена. Без оглед на тоа, „Хонда Е“ ја освои титулата „Најдобар градски автомобил за 2021 година“, „Порше 911 Турбо“ е прогласен за „Најпродуктивен“, „Мерцедес-бенц С-класа“ е „Најлуксузен“, а „Ленд ровер дефендер“ има „Најдобар дизајн“.

Минатата 2020 година, „Киа Телурајд“ беше најдобриот автомобил според Светските награди за автомобили.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Малолетниците кои беа најдени дрогирани се во стабилна состојба

Во свесна состојба се сите четворица малолетници кои вчера со тешка здравствена слика беа примени на Клиниката за токсикологија. Директорот на Клиниката, Андон Чибишев утрово...

Медицинска сестра малтретирала бебе?!!- Таравари вели одговорност ќе има!

Министерот за здравство Арбен Таравари вечерва во објава на Фејсбук информира дека дознал за случајот со претепаното тримесечно бебе на Клиниката за детски болести,...

64. Издание на Охридско лето започна синоќа со настап на виолионистот Џулијан Рахлин

64. Издание на Охридско лето започна синоќа со настап на виолионистот Џулијан Рахлин и уметниците од оркестарот на Македонската филхармонија. Охрид периодов е културен центар...

Две малолетни момчиња и две девојчиња на возраст од 14-17 години, пронајдени во куќа во Скопје во безсознание и со повреди на телата

Две малолетни момчиња и две девојчиња на возраст од 14-17 години, попладнево се пронајдени во куќа во Скопје во безсознание и со повреди на...