25 C
Ohrid
четврток, јули 29, 2021
Почетна Македонија Град Скопје ја намалува комуналната такса за 10 денари.

Град Скопје ја намалува комуналната такса за 10 денари.

Translate (Eng):[gtranslate]

Град Скопје продолжува со конкретните мерки за помош на скопските угостители во интерес на полесно надминување на економските последици од панде*ијата. За таа цел и оваа година Град Скопје продолжува со намалувањето на комуналната такса за закуп на јавен простор од 15 на 5 денари по квадрат (колкава што е минималната цена дозволена со закон), согласно одлуката на Советот на Град Скопје донесена минатата година, истакнаа од Град Скопје.

Оттаму додаваат дека значајно е да се нагласи дека Советот на Град Скопје минатата година веднаш по почетокот на панде*ијата усвои низа мерки за помош на домашната економија, а граѓаните кои работат во стопанството да ги задржат своите работни места и полесно да ги пребродат економските последици од справувањето со глобалната криза.

– Град Скопје е најголем чинител во македонската економија. Тука се остварува најголемиот дел од нашиот БДП, тука е најголемиот број на работни места, тука се остваруваат најголемиот дел од инвестициите во земјава. Работите не смеат да запрат и Град Скопје ќе продолжи посветено да работи на враќањето на парите назад во стопанството, преку обезбедувањето на повеќе средства за капитални инвестиции и одлагање на неприоритетните инвестиции, истакна градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов на минатогодишната седница на Советот на Град Скопје кога беше усвоен пакетот економски мерки.

РЕКЛАМА
- Реклами -