9.9 C
Ohrid
сабота, февруари 24, 2024
ПочетнаМакедонијаЗаев: Благодарение на нашето штедење, Македонија има пари и за шестиот пакет...

Заев: Благодарение на нашето штедење, Македонија има пари и за шестиот пакет економски мерки

Државата е финансиски ликвидна и стабилна и во Буџетот има доволно средства за исплата на шестиот пакет економски мерки за туристичко – угостителскиот сектор во вредност од 17,8 милиони евра, оцени денеска премиерот Зоран Заев.

– Буџетот е финансиски ликвиден и државата е солвентна. Приходите во државата редовно се наплаќаат и се зголемени во текот на март и април. Средства има и од обезбедените кредитни линии коишто ги имаме, а на располагање се и средствата од продажбата на еврообврзницата од 700 милиони евра со историски најниска камата од 1,625 проценти. Од нив во јуни 500 милиони враќаме за стара обврзница, а другите се токму за покривање на буџетските потреби. Исто така, и од домашниот пазар обезбедивме 100 милиони во редовните планови, затоа бројките се поклопуваат согласно планот и Буџетот, рече Заев во одговор на прашање по пуштањето во употреба на фотоволтаичната централа во село Теново, Општина Брвеница.

Најголем дел од средствата, потенцира, ги обезбедуваме од штедење на не така продуктивните трошоци во државата.

-Лани го правевме тоа и оваа година го правиме. Секаде се крати и денеска апелирам до сите министерства да преземат чекори на кратење на не така продуктивни трошоци или не така итни или важни трошоци во своите портфолија или буџети, рече Заев.

Предвидените 17,8 милиони евра за туристичко – угостителскиот сектор, како што кажа, се соодветни.

-На затворените објекти им даваме 30 отсто од просечниот месечен приход којшто го вадиме за цела 2019 и 2020 година, 24 месеци поделуваме на 24 и го вадиме просекот. Тие 30 отсто за неработење ги даваме заради тоа што треба да платат кирија, стигаат комуналните сметки, стигаат сметките за струја, но дополнително ја даваме и најновата минимална плата 15.200 денари. Ги помагаме со исти средства рестораните за свадба, игротеките, туристичките агенции и сите други, посочи Заев.

 

 

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Штипјанец на куќата си направил мини ветерница, па сега комшиите се жалат бидеќи била бучна па неможеле да спијат навечер !!

Мини ветерница на покрив во Штип Ентузијаст од улицата „Димо Хаџи Димов“ во Штип на покривот од својата куќа си направил мини ветерница. Експериментот веројатно...

Џафери “упадна” во СВР Тетово, па ги искара вработените: Колку луѓе тука работите во оваа канцеларија ?!?!?!

Во улога на инспектор, техничкиот премиер, Талат Џафери беше во посета на СВР Тетово. Тој во една канцеларија затекна куп луѓе, а на прашање...

Сашко Коцев: Ајде сите пред МВР да играме оро и да не сликаат групно за пасош, исто како на свадба !!!

На „Златна бубамара“ се врати Сашко Коцев, откако лани не го водеше шоуто поради претходно договорени обврски. Коцев не беше официјален водител, туку неговите...

Пасоши ќе има за сите: Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“

Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“ Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев на Граничниот премин Богородица, синоќа ги пречека новите 140.000 обрасци...