18.9 C
Ohrid
понеделник, јуни 17, 2024
ПочетнаМакедонијаКараџовски дал дозвола пратениците во скафандер да отидат во Собрание

Караџовски дал дозвола пратениците во скафандер да отидат во Собрание

Претседателот на Собранието Талат Џафери вели дека на негово барање, добил
решение од првиот човек на Комисијата за заразни болести, и пратеници позитивни
на коронавирус да одат на работа во парламентот.
„Решението е потпишано од Комисија за заразни болести односно Д-р Жарко
Караџовски. Останувам на тоа дека не е направен никаков прекршок со доаѓањето
на двајцата пратеници во скафандер во Собранието.
Пратеникот не одговара кривично за зборување во Собранието и за учество во
Собранието, тоа е Уставна категорија. Од таму пратеникот не може да биде
попречен во работењето, па дури и да е прогласена воена состојба“, изјави
претседателот на Собранието Талат Џафери во емисијата „Само интервју“ на Канал5

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Градоначалникот Пецаков оствари средба со американската амбасадрока Н.Е. Анџела Агелер

Денес во просториите на Општина Охрид, градоначалникот Кирил Пецаков оствари срдечна средба со американската амбасадрока Н.Е. Анџела Агелер која беше придружувана од тим на...

Медицинска сестра од ОНКОЛОГИЈА осудена на 2 години затвор !!!

🔴 ⚖️ Медицинската сестра од Клиниката за онкологија Амела Османовиќ е осудена на казна затвор од две години, затоа што од Клиниката во три...

Познатиот македонски актер станува министер

Познатиот актер Зоран Љутков ќе биде нов министер за култура и туризам. Ова вчера го соопшти лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар за состав на...

Д-р Даниел Кировски пристигна на пуст остров среде океанот, на Филипини, како дел од екипата која два месеци ќе го снима едно од најскапите...

Нашиот валандовчанец Д-р Даниел Кировски пристигна на пуст остров среде океанот, на Филипини, како дел од екипата која два месеци ќе го снима едно...