12.9 C
Ohrid
понеделник, октомври 25, 2021
Почетна Македонија Павле Богоевски: Гледам денес протестираат за уставобранителите, абре тоа се терористи и...

Павле Богоевски: Гледам денес протестираат за уставобранителите, абре тоа се терористи и ништо повеќе..

Translate (Eng):[gtranslate]

По денешниот протест за ослободување на затворените за 27 април, кои се осудени за упадот во Собранието во 2017 година екс пратеникот од редовите на СДСМ, Павле Богоевски на социјалните мрежи напиша дека осудените за крвавиот четврток се терористи и ништо друго!

„Терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста

Член 313 КЗ на РМ

РЕКЛАМА

Тој што со намера да го загрози уставниот поредок (ЧИТАЈ: мирна транзиција на власт) или безбедноста на Република Македонија (ЧИТАЈ: упад во законодавниот дом) ќе предизвика или сериозно ќе се закани со предизвикување експлозија (ЧИТАЈ: пронајдени импровизирани експлозивни направи во Собрание на РМ по 27. април), пожар, поплава или друго општоопасно дејствие или акт на насилство (ЧИТАЈ: обид за егзекуција, тепање и држење заложници на народни избраници), создавајќи чувство на несигурност или страв кај граѓаните (ЧИТАЈ: со намера или закана да предизвика граѓанска војна), ќе се казни со затвор најмалку десет години (ЧИТАЈ: НАЈМАЛКУ).

Ма, какви уставобранители. Терористи и ништо помалку од тоа“, напиша Богоевски.