12.9 C
Ohrid
понеделник, октомври 25, 2021
Почетна Македонија Гостиварецот се обиде да побегне од полицијата заврши во Шутка

Гостиварецот се обиде да побегне од полицијата заврши во Шутка

Translate (Eng):[gtranslate]

Според СВР Тетово, возачот кој вчера се обиде да и побегне од контрола на полицијата и физички нападна полицаец е пренесен во затворот Шутка, каде наредниве денови ќе издржува мерка притвор.Доцна попладнево, судијата во претходна постапка на Основниот суд Гостивар на И.Б. (49) од гостиварското село  Балиндол му определил мерка притвор од 8 дена.

Тој е осомничен дека сторил кривично дело “напад на службено лице при вршење работи од областа на безбедноста”. И.Б. претходно доби пријава по член 383 став 1 од Кривичниот законик, од СВР Тетово.

По носењето на решението од гостиварскиот суд И. Б. ќе биде спроведен во Казнено-поправната установа Затвор “Скопје” во Скопје за издржување на притворот.

РЕКЛАМА

Осомничениот, вчера (24 април) околу 17 часот и 10 минути, на улица “Браќа Ѓиновски” во Гостивар, нападнал полициски службеник додека извршувал службени дејствија од областа на сообраќајот, по што И.Б.беше лишен од слобода и задржан во Полициската станица Гостивар за расчистување и документирање на случајот.