19.9 C
Ohrid
понеделник, септември 20, 2021
Почетна Македонија Градоначалникот на Делчево се откажа од априлската плата со цел да израдува...

Градоначалникот на Делчево се откажа од априлската плата со цел да израдува 40 семејства пред верските празници Велигден и Рамазан Бајрам.

Translate (Eng):[gtranslate]

Градоначалникот на Општина Делчево, Горан Трајковски се одлучи за еден голем и пред се хуман потег што е вистинска реткос за нашите политичари во Македонија. Траковски се откажа од Априлската плата со цел да израдува социјално загрозени семејства во Македонија пред големите верски празнци Велигден и Рамазан Бајрам.

Во продолжение ви ја прикажуваме неговата објава:

Со цел да се обезбеди побогата празнична трпеза и да се помогне на семејствата достоинствено да ги прослават големите верски празници и да се покаже дека никој не е заборавен, ја донирав априлската плата за хумани цели.
Во пресрет на велигденските и рамазанските празници донирав прехранбени пакети наменети за 20 христијански и 20 муслимански семејства кои живеат во социјален ризик во Општинава.Можно е да е слика од надвор
Пакетите денеска беа дистрибуирани до градската црква „Света Богородица“ и до Џамискиот одбор од градската џамија „Султан Мехмед Фатих ıı“, каде одговорните лица ќе ги распределат пакетите до своите верници на кои оваа помош им е непоходна и добредојдена.Можно е да е слика од еден или повеќемина и луѓе кои стојат
Хуманоста е широк поим што значи да се помага секогаш и во секој момент кому било и на кој било начин, без оглед на верска, етничка и национална припадност.
Нека се за многу години големите празници!!

РЕКЛАМА
- Реклами -