13.9 C
Ohrid
четврток, септември 23, 2021
Почетна Македонија Кривична пријава за организаторот на протестот ''Слобода за уставобранителите'' по чл. 206...

Кривична пријава за организаторот на протестот ”Слобода за уставобранителите” по чл. 206 од КЗ.

Translate (Eng):[gtranslate]

Кривична пријава заработи организаторот на протестите кои се случија во неделата пред Владата на опозициската политичка партија ВМРО ДПМНЕ. Против лицето МВР поднесе кривична пријава според чл.206 од Кривичниот Законик, поради организирање протест и не почитување на мерките за заштита на населението од заразни болести.

„Кривична пријава поради непочитување на мерките за заштита на населението од заразни болести СВР Скопје денеска (27.04.2021) до надлежното обвинителство поднесе кривична пријава по чл. 206 од КЗ против Т.П. (61) од Гевгелија, бидејки на 25.04.2021 организирал протест пред објектите на Влада и Собрание на РСМ и не се почитувани мерките за заштита на населението од заразни болести“, информираат од Министертсвото за внатрешни работи.

РЕКЛАМА
- Реклами -