26.9 C
Ohrid
недела, јули 21, 2024
ПочетнаМакедонијаТалат: Јас ако кажам нема лидерска и нема да има, јас сум...

Талат: Јас ако кажам нема лидерска и нема да има, јас сум овде шефот а не Заев или Мицкоски !!!

Претседателот на Собранието, Талат Џафери е дециден дека нема да свика лидерска средба. Смета дека таквата пракса, на вонинституционално договарање и одлучување, не е добра. Партиски дијалог, оцени, мора да има, во континуитет, но не смее од него да произлегуваат одлуки ако за нивното спроведување не се испочитуваат правните и законските процедури.

Толкувајќи ја денешната изјава на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, Џафери, во гостување на МТВ порача дека никој не му е шеф, ниту Зоран Заев, ниту Ахмети.

– Нема да бидам иницијатор на лидерска средба, посебно во ситуација кога лидер на партија не е пратеник. Работата на Собранието не треба да зависи од лидерските средби. Воспоставената пракса да функционираме на лидерски средби, надвор од институциите е лоша, за жал. Парламентарната демократија не познава вонпарламентарни политички договори, туку функционира на база на пропис и процедура. Не порекнувам дека има потреба од состанување на партиските лидери. Но, тие направиле крчма без крчмар што било преведено дека сум бил суетен зашто не сум бил поканет. Не, не сум суетен, туку укажував дека е лоша праксата на меѓупартиски договори и надвор од институциите да се прокламираат одлуки како конечни, рече Џафери.

Тој потенцира дека е претседател на Собранието и дека сите шефови на претеничките групи му се нему подредени. Според Џафери, треба конечно во земјава да се сфати принципот на парламентарна демократија, а не да се раководиме по принципот на шефување.

– Џафери како претседател на Собранието нема да се впушти во толкување на лидери на политички партии. Но, и Мицкоски и кој било друг треба да разбере, а убеден сум и дека знае оти јас немам шеф. Јас сум шефот. Јас сум претседател на Собранието и никој не ми е шеф, ниту ми е Заев шеф, ниту Ахмети, подвлече Џафери.

Слободен Печат

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Во Шутка недостигале 13 затвореници, 12 се вратиле, еден никаде го нема

При вонредна контрола на затворот Шукта на инспектори на Управата за санкции утврдени се низа нерегуларности. Од Управата за Телма велат дека дури 13...

Амбасадорот на Република Турција (Турк Фатих Улусој, во прва официјална посета на Општина Охрид.

Амбасадорот на Република Турција (Туркије), Фатих Улусој, кој беше во прва официјална посета на Општина Охрид. Графоначалникот Пецаков на средбата со Н.Е. разговараше за можностите...

Ангелов им додели благодарници на странските пилоти кои помагаат во гаснењето на пожарите

Синоќа (петок, 19.07.2024), на храбрите пилоти од Романија, Словенија, Хрватска, Србија и Црна Гора, кои ни помагаат во справување со огнената стихија, во знак...

Таравари го именува доктор Горан Маркоски за нов дирекор на Општата болница во Охрид.

Министерот за здравство, д-р Арбен Таравари изминатите неколку дена именуваше нови в.д. директори во следните јавни здравствени установи: – Клиничка болница Битола, Ненси Лозанче – Институт...