22.9 C
Ohrid
четврток, јули 18, 2024
ПочетнаМакедонијаТрагедија во Италија: Загина 14 месечно бебе од Македонија

Трагедија во Италија: Загина 14 месечно бебе од Македонија

Трагедија му се случи на семејството Ибушоски од Македонија, кое во несреќен случај во местото Понте Гардена во Италија го загуби своето бебе, дознава 24 Инфо.

Четиринаесетмесечниот Ајас Ибушоски загина откако во петокот околу 19 часот паднал од балконот на вториот кат од зградата во која живееле. Бебето паднало од висина од околу десет метри пред влезот во зградата. Карабиниери, пожарникари, лекари и екипа за итни случаи интервенирале на самото место. Ајас веднаш бил качен во хеликоптер со кој бил пренесен во болницата во Болцано. Таму лекарите му пружиле прва помош, но повредите биле премногу сериозни, па детето со хеликоптер било транспортирано во Клиничкиот центар во Верона. Битката со времето била залудна, тамошниот медицински персонал и покрај сите напори не успеал да го спаси животот на Ајас.

 

Три дена по несреќата пристигна и официјалното изјаснување за смртта на детето, кое настанала поради сериозните повреди добиени по ударот и падот.

Во меѓувреме, како што пишуваат италијанските медиуми, полицијата истражува како се случила несреќата. Една од хипотезите што ја испитуваат истражителите е поврзана со оградата на балконот. Малку веројатно и прилично е тешко за дете на таа возраст да се искачи со помош на некој предмет оставен на балконот и да падне преку оградата. Засега е поверојатно дека Ајас успеал да се протне меѓу оградата и да падне.

Она што е веројатно е дека мајката ќе биде обвинета за негрижа зошто дозволила бебето само да биде на терасата.

Во меѓувреме сите 194 жители на Понте Гардена во јужен Тирол се собраа околу несреќните родители и нивните други две деца, со кои се доселиле пред околу три години.

Локалните власти ќе обезбедат и психолошка поддршка за семејството.

24info

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силно невреме го зафати Скопје: Кровна конструкција се заплетка на кабли од далновод.

Поради силното невреме кое го зафати Скопје, дел од кровна конструкција заврши на далновод. Кровната конструкција која ветрот ја оддува се заплетка во каблите од...

Украден калашников од полициската станица во Скопје

Во полициската станица во Карпош украдено е автоматско оружје „калашников“ брифираат извори на Порталикс. Информацијата ја потврди и МВР кои велат дека од 19 јуни...

При контрола на ноќен клуб во Тетово пронајдени 32 жени од Русија, Молдавија, Украина, Косово, Албанија, Србија, Словенија и Казахстан

Полициски службеници од СВР Тетово при контрола на ноќен клуб во тетовско Горно Седларце на 17/18.07 во периодот од 23:30 до 5 часот изутрината...

Бајден е позитивен на ковид-19, ќе паузира од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на ковид-19, потврди Белата куќа. Веста е објавена откако Бајден не се појавил на настан поврзан со претседателската...