24.9 C
Ohrid
недела, јули 25, 2021
Почетна Македонија Филипче: Кинеските вакцини ќе тргнат утре од Пекинг за Истанмбул па потоа...

Филипче: Кинеските вакцини ќе тргнат утре од Пекинг за Истанмбул па потоа од Истанбул за Скопје..

Translate (Eng):[gtranslate]

– Според последната информација од вчера, кинеските вакцини на 28 април треба да тргнат од Пекинг кон Истанбул, на 30-ти од Истанбул во Белград и оттука најверојатно или на 30-ти вечерта или на 1 мај со специјални камиони ладен ланец ќе пристигнат во Скопје, по што ќе ги сместиме во ладната соба во поликлиниата „Јане Сандански“, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче.

Филипче информира дека уште истиот или следниот ден, според веќе планираната дистрибуција и начинот на пријавување и бројката, ќе се дистрибуираат во сите пунктови за масовна вакцинација во државата, за да веќе од вторник, по празниците, истиот процес започне.

РЕКЛАМА
- Реклами -