25.9 C
Ohrid
недела, јули 25, 2021
Почетна Македонија Во живо од Бигорски Манастир: Утрена на Велик Четврток !! (Видео)

Во живо од Бигорски Манастир: Утрена на Велик Четврток !! (Видео)

Translate (Eng):[gtranslate]

Еминентниот универзитетски професор, теолог, Ратомир Грозданоски ги опишува сите денови од страсната, или страдалната седмица. Од него можете да прочитате се што е важно и зошто и како се чествуваат последните денови на Христос на земјата. „Религија.мк“ ги пренесува овие текстови на проф. др. Ратомир Грозданоски.

Со вечерната богослужба на Велика среда завршуваат великопосните богослуженија, а продолжуваат посебни богослужби, со друг состав и со особено значење. До Велика среда во богослужбените текстови има поттик за плач на луѓето заради својата грешност, а од Велики четврток започнува поинаков плач на верниците – плач од глетката на ужасните страдања, мачења и распнување на Христа Спасителот. Тогаш се испомешани чувствата на плач и радост – плач за маките на Христа, а радост поради нашето спасение и благодарност кон Бога. Таа неопислива промена на чувствата ги возбудува срцата на верниците и ја исполнува душата. Тоа е време со наплив од горки и радосни чувства, умилителни и животворни молитви, богољубивост и црквољубие.

РЕКЛАМА
- Реклами -