31.9 C
Ohrid
четврток, јули 29, 2021
Почетна Македонија Заев: Сеуште сум во шок откако ја слушнав снимката каде се договараат...

Заев: Сеуште сум во шок откако ја слушнав снимката каде се договараат да ме ликвидираат, ова е срам за Северна Македонија.

Translate (Eng):[gtranslate]

Згрозен сум од тоа што го слушнав, без разлика кој го изговара и од каде доаѓа, вели премиерот Зоран Заев за објавената аудио снимка во која се зборува за негова ликвидација.

– Нашиот народ отсекогаш се борел против такви зли умови. Денес имаме правна држава која ги штити нашите граѓани и нашите деца. Гледате чепкаат и по деца и по фамилии. Срамно и опасно, изјави премиерот Заев за ТВ 24.

Порталот А1он објави снимка од разговор прикачена на мрежата Јутјуб, а на која наводно се слуша разговор на двајца од осудените за „27 април”.

РЕКЛАМА

Од Управата за извршување санкции, како што објави 360 степени, која е надлежна за затворите, пак, не коментираат околу снимката која, според објавувачот, е направена во затворската установа каде се двајцата осуденици. Оттаму велат дека за веродостојноста и автентичноста на аудиото треба прво да се направи истрага и да се произнесат од Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при МВР затоа што снимката е нејасна.

- Реклами -