22.8 C
Ohrid
понеделник, јули 26, 2021
Почетна Македонија ЗАЕВ: Ноќта за Велигден може свеќа да запалиме пред нашата зграда, куќа,...

ЗАЕВ: Ноќта за Велигден може свеќа да запалиме пред нашата зграда, куќа, надвор, на отворено…

Translate (Eng):[gtranslate]

Како претседател на Владата Зоран Заев денеска апелираше сите претстојни празници со прв приоритет на почитување на мерките, секогаш на штрек, да се тргнеме од турканици, од група, да држиме дистанца, да бидеме на отворено, да избегнуваме затворени простори и групирање.

Истото тој го очекува и од верските лидери, од поглаварите на МПЦ, на Исламска верска заедница, но и од другите поглавари на помалите верски заедници, да апелираат и да учествуваат во организацијата, како и што било зборувано на состаноците, за да можеме да ги празнуваме празниците, но и да го заштитиме здравјето и животот свој и на сите околу нас.

Ова е одговорот од премиерот Заев на новинарското прашање колку е мудро олабувувањето на мерките за време на претстојните празници.

РЕКЛАМА

Лично, Заев ќе биде во Струмица, а по повод 1 Мај, како што информира, е учесник во организација на крводарителска акција што треба да се одржи за време на празниците, заедно со Трансфузиологија Струмица. – Ќе поминам во кругот на семејството, рече Заев.

Претседателот на Владата повика за 1 Мај и за другите празници да бидеме на отворено и да ги избегнеме затворените објекти.

- Реклами -