23.1 C
Ohrid
петок, јули 30, 2021
Почетна Свет Стојан ја замени полициската работа со чување овци на село !! (Видео)

Стојан ја замени полициската работа со чување овци на село !! (Видео)

Translate (Eng):[gtranslate]

По 30 години работа во полиција, Стојан Перишиќ од Ивањица, заврти нов лист во животот и се посвети на земјоделство и сточарство на имотот во Будожеља.

Земјата, овците, кравите и малините, како што вели, му ги оставила во наследство неговата ташта и тоа е само една од причините да го замени градот со село.

Тој вели дека најмногу ужива во своите секојдневни обврски на имотот и иако е во седмата деценија, не му е тешко да работи од зори до мрак.

РЕКЛАМА

– Не гледаш човек цел ден, освен возила што минуваа. Катастрофа за Србија. Понекогаш некогаш доаѓа по малини и бега во градот – вели Стојан.

Според него, пресметката од земјоделството е тенка.

– Слабо. Ако го ставиш на пенкало ќе биде минус. Инвестирано е повеќе отколку што вреди – вели Стојан.

- Реклами -