19.9 C
Ohrid
петок, јули 19, 2024
ПочетнаСветСтојан ја замени полициската работа со чување овци на село !! (Видео)

Стојан ја замени полициската работа со чување овци на село !! (Видео)

По 30 години работа во полиција, Стојан Перишиќ од Ивањица, заврти нов лист во животот и се посвети на земјоделство и сточарство на имотот во Будожеља.

Земјата, овците, кравите и малините, како што вели, му ги оставила во наследство неговата ташта и тоа е само една од причините да го замени градот со село.

Тој вели дека најмногу ужива во своите секојдневни обврски на имотот и иако е во седмата деценија, не му е тешко да работи од зори до мрак.

– Не гледаш човек цел ден, освен возила што минуваа. Катастрофа за Србија. Понекогаш некогаш доаѓа по малини и бега во градот – вели Стојан.

Според него, пресметката од земјоделството е тенка.

– Слабо. Ако го ставиш на пенкало ќе биде минус. Инвестирано е повеќе отколку што вреди – вели Стојан.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силно невреме го зафати Скопје: Кровна конструкција се заплетка на кабли од далновод.

Поради силното невреме кое го зафати Скопје, дел од кровна конструкција заврши на далновод. Кровната конструкција која ветрот ја оддува се заплетка во каблите од...

Украден калашников од полициската станица во Скопје

Во полициската станица во Карпош украдено е автоматско оружје „калашников“ брифираат извори на Порталикс. Информацијата ја потврди и МВР кои велат дека од 19 јуни...

При контрола на ноќен клуб во Тетово пронајдени 32 жени од Русија, Молдавија, Украина, Косово, Албанија, Србија, Словенија и Казахстан

Полициски службеници од СВР Тетово при контрола на ноќен клуб во тетовско Горно Седларце на 17/18.07 во периодот од 23:30 до 5 часот изутрината...

Бајден е позитивен на ковид-19, ќе паузира од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на ковид-19, потврди Белата куќа. Веста е објавена откако Бајден не се појавил на настан поврзан со претседателската...