13.9 C
Ohrid
среда, септември 22, 2021
Почетна Македонија СВР Охрид за празниците ја ангажира велосипедската полициска патрола

СВР Охрид за празниците ја ангажира велосипедската полициска патрола

Translate (Eng):[gtranslate]

Со цел зголемување на безбедноста за време на Велигденските и првомајските празници во Охрид, но и за остварување поблизок контакт со граѓаните, СВР Охрид во своето редовно полициско работење, од денеска ја ангажира велосипедската полициска патрола.

– Предвидено е, патролата, активно да се вклучи во превентивното и репресивното полициско делување во централното градско подрачје, плажите, паркинг просторите но и во останатите делови од градот. Полициските службеници на велосипед, ќе работат на спречување на вршење кривични дела и прекршоци, откривање на сторители на казнени дела, ќе преземаат мерки за одржување на јавниот ред и мир и мерки во сообраќајот. По проектна иницијатива на Канцеларијата за односи со јавноста, велосипедската полициска патрола, СВР Охрид ја воведе во јули 2008 година, со претходна професионална обука за посебните техники на полициско велосипедско патролирање, информираат од Секторот. (Крај)

извор: СВР Охрид фото: архива

РЕКЛАМА
- Реклами -