7.9 C
Ohrid
четврток, септември 23, 2021
Почетна Македонија Ахмети: Поминаа 20 години од воениот конфликт во 2001, сонот на нашите...

Ахмети: Поминаа 20 години од воениот конфликт во 2001, сонот на нашите загинати херои треба да го исполниме ..

Translate (Eng):[gtranslate]

Лидерот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети денеска во селото Слупчане во Општина Липково, присуствуваше на одбележување на 20-годинишнината од воениот конфликт во Македонија во 2001 година.

Пред нас има голема одговорност. Ние треба да ги направиме реалност сите соништа на загинатите херои. Постигнавме многу, но пред нас има уште многу работа да се направи“, рече Ахмети.

Тој додаде дека ДУИ нама да престане со напорите и ангажманот „во остварување на идеалите на многу генерации, кои се жртвува за подобри денови“.

РЕКЛАМА

„Затоа не само на годишнини, туку во секој момент ние се сеќаваме на сите генерации, сите тие загинати соборци, за нивните дела да не се заборават, туку да се оставарат на начин како што доликува“, изјави Ахмети пред присутните на собирот.

 

- Реклами -