21.8 C
Ohrid
сабота, јули 20, 2024
ПочетнаМакедонијаКој не би посакал детство како нашето: Дали се уште го чувствувате...

Кој не би посакал детство како нашето: Дали се уште го чувствувате нивниот мирис?

Дали се уште кога ќе се сетите на вашите омилени парчиња хартија од детството – детска пошта, го чувствувате прекрасниот, незаменлив мирис?

Децата од 80- тите и 90-тите години многу добро знаат за што станува збор. На лик, сосема обична хартја, но всушност е многу повеќе од тоа.

И денеска се уште постојат дел од тие генерации кои ја чуваат таа колекција, а велат дека миризбата никогаш нема да исчезне.

Ливчиња од Барби, од Дизни, од животни… секое си имаше посебно место, спакувани во посебни писменца.

Детека пошта, собирање салфетки, менување – само мал дел од безгрижните детски денови од тоа време.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Амбасадорот на Република Турција (Турк Фатих Улусој, во прва официјална посета на Општина Охрид.

Амбасадорот на Република Турција (Туркије), Фатих Улусој, кој беше во прва официјална посета на Општина Охрид. Графоначалникот Пецаков на средбата со Н.Е. разговараше за можностите...

Ангелов им додели благодарници на странските пилоти кои помагаат во гаснењето на пожарите

Синоќа (петок, 19.07.2024), на храбрите пилоти од Романија, Словенија, Хрватска, Србија и Црна Гора, кои ни помагаат во справување со огнената стихија, во знак...

Таравари го именува доктор Горан Маркоски за нов дирекор на Општата болница во Охрид.

Министерот за здравство, д-р Арбен Таравари изминатите неколку дена именуваше нови в.д. директори во следните јавни здравствени установи: – Клиничка болница Битола, Ненси Лозанче – Институт...

Пожарникари утрово го извлекоа телото на давеникот во Дојранското Езеро

Во раните утрински часови извлечено телото на мажот кој вчера се удави во Дојранско Езеро. Тројца пожарникари од ТППЕ Струмица утрово го извлекле телото. од СВР...