15.3 C
Ohrid
петок, јуни 18, 2021
Почетна Свет Во ова село поголеми се шанците да добиеш бинго отколку да се...

Во ова село поголеми се шанците да добиеш бинго отколку да се ожениш-Посе 40 години Горан ја донесе првата жена..

Translate (Eng):[gtranslate]

Во областа Куршумлија, седум села се целосно изгаснати во изминатите години, а во мнозинството од 92, колку што има во таа општина, преостанато е претежно постарата популација.

Сепак, првата снаа дојде во селото Параду, на самата административна линија со Космет, по четири децении.

Селото Парада во Куршумлија, пред половина век, имаше струја, вода, пат и околу 500 жители.

РЕКЛАМА

Денес во него живее само семејството Илиќ, РТС ги посети пред неколку години, кога Горан рече дека стапувањето во брак е еднакво на победа во игрите на среќа.

– Не се надевав дека тоа ќе се случи, дека ќе се омажам. Ја сретнав Маја во бањата. Малку по малку се случи да се венчаме и ќе живееме таму и тоа е тоа. Не верував дека ќе се омажам.

Повеќе сакам да освојувам лотарија неделно отколку тоа – вели Горан Илиќ од Парада.

Во Луковска Бања, каде што беше на одмор, Маја се сретна со Горан и решиле да го замени градскиот живот со рурална средина.

– Крагуевац е сè уште голем град и таму се навикнав, но поради љубовта, сè може да се смени и околината и сè, едноставно решив на тој начин, се заљубив во него – вели Маја Адамовиќ од Крагуевац.

Милош Илиќ од селото Парада се надева дека неговата снаа ќе порасне.

– Ќе имам внук или внука, така што ќе бидам посреќна личност отколку што сум сега – додава Милош.

Иличи верува дека претстојат подобри денови за нив и за другите локални жители, поради близината на Луковска Бања.

Да останете гости во недопрена природа, богата со зеленило и термални води е шанса да не се пропушти.

– Сите млади работоспособни луѓе имаат можност да живеат и да работат тука со нас.

Кој ќе донесе момче или девојка од страна, се организира бесплатна венчавка и, се разбира, тие добиваат трајно работно место – забележува Марко Гашиќ, заменик директор на Луковска Бања.

Помеѓу жителите на Луковска Бања нема невработени лица, а со завршувањето на новиот хотел, на почетокот на летото, сто работници ќе добијат работа.

- Реклами -