27.9 C
Ohrid
сабота, јули 13, 2024
ПочетнаМакедонијаГрадоначалникот на Охрид започна со уривањето на плажите во Лагадин, ветува слободни...

Градоначалникот на Охрид започна со уривањето на плажите во Лагадин, ветува слободни плажи без паркинг и лежалки

Започна уривањето на објектите на плажите во населбата Лагадин. Механизација со силно полициско присуство утрово уриваше на плажата Акапулко.

Концесионерите револтирани, велат не се дивоградби, граделе по проекти и одобрение на министерството за транспорт и врски. Обвинуваат дека локалната самоуправа со години ги манипулира.

Јас се чувстувам страшно изманипулирана. Ветувањата од тие државни службеници кои доаѓаа во контроли  беше дека ќе се корегираат тие договри спрема условите. Меѓутоа  како се префлрија ингеренции на локланата од таму не занеме зотшо почнаа притисок вз нас дека ќе не руашта. Тој пририсок трае години. 0150 Ние немаме договори од технички причини по нивна вина, не од наша вина“, вели Виолета Јаневска концесионер на плажа во Лагадин.

Нема достапен опис

Ќе се уриваат и плажите на два хотлеи Лагадн и Макоцвет. Сопствениците обвинуваат за селективност иако прифатиле продолжување на договорите со локалната  добиле решенија за уривање.

– „Сите овие плажи ги имаме изградено легално  со урбанистички проекти. Последните две огодини договорите не ни се продолжувани а потоа сите плажи ги прогласија за дивоградби  не нарекоја урбана мафија.Селекттивна правда е очигледна. Метропол, Гранит ништо не се урива ќе не рушат само нас два хотели“ , вели Даница Баческа сопственик на хотел Лагадин.

Вложиле и стотици илајди евра, граделе толети, платформи, соблекувални, чистеле отпад, ги одржувале плажите,  со години инвестирале, бидејки така им налагала власта.  Дел од сопствениците се жалат и на Управен суд.

„Имам поднесено за легализација во постапка е  ке чекаме тие да го решат овој проблем“, вели концесионерот на плажа Атлантик Владо Стојкоски.

Градоначалникот на Охрид Константи Георгиекси во емисијата Прашалник на ТВМ Тв кажа дека нема да има отстапувања, сите нелегални објекти на плажите ќе бидат отстранети пред туристичката сезона.

„ Туризмот во Охрид не  е врзан со пет шест објекти на наши сограѓани кои што сакаат да узурпираат државна земја и да заработуваат  противпрано профит. Охрид е многу повеќе  од тоа Охрид е светско природно културно богатство сите плажи се на сите нас. И затоа оваа година ќе ги ослободиме.  Нема да дзоволам приватни лица да узурпираат држабна земја тоа заврши“, вели градоначалникот Георгиески.

Оваа сезона плажите ќе бидат празни, нема лежалки, нема шанкови, нема да  бетони, нниту желаза, паркинзи и  рампи.

Агенцијата за  просторно планирање на РМ прави план за охрдското крајбрежје ќе има некои локации на кои ќе може да има плажи со монтажни објекти.

Новинар Соња Рилковска

охриднет

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Малолетниците кои беа најдени дрогирани се во стабилна состојба

Во свесна состојба се сите четворица малолетници кои вчера со тешка здравствена слика беа примени на Клиниката за токсикологија. Директорот на Клиниката, Андон Чибишев утрово...

Медицинска сестра малтретирала бебе?!!- Таравари вели одговорност ќе има!

Министерот за здравство Арбен Таравари вечерва во објава на Фејсбук информира дека дознал за случајот со претепаното тримесечно бебе на Клиниката за детски болести,...

64. Издание на Охридско лето започна синоќа со настап на виолионистот Џулијан Рахлин

64. Издание на Охридско лето започна синоќа со настап на виолионистот Џулијан Рахлин и уметниците од оркестарот на Македонската филхармонија. Охрид периодов е културен центар...

Две малолетни момчиња и две девојчиња на возраст од 14-17 години, пронајдени во куќа во Скопје во безсознание и со повреди на телата

Две малолетни момчиња и две девојчиња на возраст од 14-17 години, попладнево се пронајдени во куќа во Скопје во безсознание и со повреди на...