27.9 C
Ohrid
петок, јуни 25, 2021
Почетна Македонија Заев: Бранко Црвенковски е сдсмовец до коска, а тоа што се пишува...

Заев: Бранко Црвенковски е сдсмовец до коска, а тоа што се пишува се живи глупости…

Translate (Eng):[gtranslate]

Премиерот Зоран Заев не верува дека поранешниот лидер на СДСМ, Бранко Црвенковски, кој 20 години беше на чело на оваа партија, би можел да формира нов политички субјект за настап на локалните избори во втората половина во октомври.

– Гледам овие денови темата е присутна во јавноста а никој не прашува дали е точно. Бранко Црвенсковски не може да биде ништо друго освен СДСМ. Тоа не е точно, но дефинитивно него треба да го прашате. Тој е еден од основачите и бил премиер и претседател на државата и е наш општественик. Шпекулациите се присутни поради новата листа во Охрид од наши докажани социјалдемократи. СДСМ покажа сериозно единство и за време на опозиција и за време на власта. Убавината кај нас е што сме многу различни низ своите сваќања, Знае и раководството да се повлече пред членството, знае и членството да се повлече пред раководството, рече Заев.

Актуелниот претседател на СДСМ денеска заедно со министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и градоначалникот на Општина Ресен, Живко Гошаревски, изврши увид на реновираниот објект на полициската станица во Ресен.

РЕКЛАМА

Шпекулациите говорат дека поранешниот премиер и претседател на Македонија, Бранко Црвенковски, ќе формира партија заедно со незадоволните од СДСМ. Гласините се засилија откако веќе се појавија независни листи во неколку општини а истовремено Радмила Шекеринска по осум години се повлекува од функцијата како потпретседател на владеачката партија.

- Реклами -