19.6 C
Ohrid
вторник, јуни 22, 2021
Почетна Свет 25-годишна жена од Мали, роди шест бебиња за само 9 минути...

25-годишна жена од Мали, роди шест бебиња за само 9 минути…

Translate (Eng):[gtranslate]

Халима Киси, 25-годишна жена од Мали, роди шест бебиња во Мароко – две повеќе отколку што лекарите претходно виделе на ултразвук.

– Киси роди две женски и четири момчиња со царски рез и сите се чувствуваат добро, рече д-р Фанта Сиби, министер за здравство на Мали.

Сиби додаде дека породувањата за време на кои се раѓаат шест бебиња се многу ретки, компликациите се чести, па се случува новороденчињата да не преживеат и притоа им честиташе на членовите на двата медицински тима за среќниот крај.

РЕКЛАМА

Бременоста на Халима беше следена со воодушевување во Мали, дури и кога се сметаше дека ќе роди седум бебиња.

Лекарите биле загрижени за нејзиното здравје и дали бебињата ќе преживеат, па и власта се вклучила во пружање помош.

– По двонеделен престој во болница во Бамако, главниот град на Мали, донесена е одлука Халима да се префрли во Мароко на 30 март, рече Сиби, додавајќи дека таа се породи по пет недели престој на клиника во Мароко.

Мајката со децата се очекува да биде пуштена дома за неколку недели.

- Реклами -