19.6 C
Ohrid
вторник, јуни 22, 2021
Почетна Македонија ОВР Струга: Преземени се сите мерки за безбедно одвивање на верската манифестација...

ОВР Струга: Преземени се сите мерки за безбедно одвивање на верската манифестација „Еордија-литија“ во Струга

Translate (Eng):[gtranslate]

Во пресрет на верската манифестација „Еордија-литија“, што утре од 15:00 до 19:00 часот ќе се одржа во Струга, во чест на празникот Св. Ѓорѓија Победоносец, од ОВР Струга информираат дека ги презеле сите неопходни мерки за безбедно одвивање на црковната процесија со акцент на строго придржување до превентивните мерки и препораки за заштита на населението од вирусот COVID-19.

– Во периодот од 4-ти до 6-ти мај 2021 година, претставници на СВР Охрид и ОВР Струга, одржаа работни состаноци со претставници на црквата „Св. Ѓорѓи“ во Струга, на кои, им беше нагласена потребата од доследно и дисциплинирано придржување до сетот мерки и препораки на здравствените органи и владините мерки за заштита од Корона вирусот и при вршење на верските служби и други активности за време на литијата, црковните и другите лица, строго да се придржуваат до одредбите за држење социјална дистанца и носење заштитни маски. Црковните претставници кои биле во постојан контакт со МПЦ-ОА, информираа за планираните активности пред и за време на одржувањето на Литијата кои целосно се во согласност со сетот превентивни мерки и нагласија дека Литијата ќе биде составена од локалното свештенство и монаштво. Посочија дека ќе бидат ангажирани други црковни лица и претставници на агенција за обезбедување, со цел непречено и безбедно одвивање на предвидениот верски настан.
ОВР Струга изготви оперативен план и во согласност со истиот, на 7-ми мај 2021 година, ќе изврши физичко покривање на поширокиот дел од црквата „Св. Ѓорѓи“ како и целокупната траса по која ќе се движи црковната процесија и нема да дозволи групно движење позади поворката. ОВР Струга апелира до верниците, настанот да го следат од страна без придружување кон поворката и целосно придржување до препорачаните хигиенско-безбедносни мерки со цел, заштита на јавното здравје на населението од COVID-19, информираат од СВР Охрид.

РЕКЛАМА
- Реклами -