19.6 C
Ohrid
вторник, јуни 22, 2021
Почетна Македонија Актерот Рубенс Муратовски: Да не треба и јас да се извинам што...

Актерот Рубенс Муратовски: Да не треба и јас да се извинам што го глумев ”Белото Циганче”

Translate (Eng):[gtranslate]

Актерот Рубенс Муратовски, кој како дете го толкува ликот на Белото циганче во истоимената ТВ-серија од романот на Видое Подгорец иронично прашшува дали треба да се извини што бил дел од „навредливиот“ серијал кој се емитуваше на Македонската радио-телевизија во осумдесеттите.

„Белото Циганче“ — роман за деца од македонскиот писател Видое Подгорец. За првпат, книгата била издадена во 1966 година. Исто така, таа била екранизирана во ТВ-серија во 1984 година со истиот наслов, од страна на Македонската радио-телевизија.

РЕКЛАМА
- Реклами -