20.2 C
Ohrid
понеделник, јуни 17, 2024
ПочетнаМакедонијаАктерот Рубенс Муратовски: Да не треба и јас да се извинам што...

Актерот Рубенс Муратовски: Да не треба и јас да се извинам што го глумев ”Белото Циганче”

Актерот Рубенс Муратовски, кој како дете го толкува ликот на Белото циганче во истоимената ТВ-серија од романот на Видое Подгорец иронично прашшува дали треба да се извини што бил дел од „навредливиот“ серијал кој се емитуваше на Македонската радио-телевизија во осумдесеттите.

„Белото Циганче“ — роман за деца од македонскиот писател Видое Подгорец. За првпат, книгата била издадена во 1966 година. Исто така, таа била екранизирана во ТВ-серија во 1984 година со истиот наслов, од страна на Македонската радио-телевизија.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Градоначалникот Пецаков оствари средба со американската амбасадрока Н.Е. Анџела Агелер

Денес во просториите на Општина Охрид, градоначалникот Кирил Пецаков оствари срдечна средба со американската амбасадрока Н.Е. Анџела Агелер која беше придружувана од тим на...

Медицинска сестра од ОНКОЛОГИЈА осудена на 2 години затвор !!!

🔴 ⚖️ Медицинската сестра од Клиниката за онкологија Амела Османовиќ е осудена на казна затвор од две години, затоа што од Клиниката во три...

Познатиот македонски актер станува министер

Познатиот актер Зоран Љутков ќе биде нов министер за култура и туризам. Ова вчера го соопшти лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар за состав на...

Д-р Даниел Кировски пристигна на пуст остров среде океанот, на Филипини, како дел од екипата која два месеци ќе го снима едно од најскапите...

Нашиот валандовчанец Д-р Даниел Кировски пристигна на пуст остров среде океанот, на Филипини, како дел од екипата која два месеци ќе го снима едно...