15.3 C
Ohrid
петок, јуни 18, 2021
Почетна Македонија Бремена жена од Македонски Брод се породила во амбулантно возило..

Бремена жена од Македонски Брод се породила во амбулантно возило..

Translate (Eng):[gtranslate]

Родилката Мирјана Стојческа од Самоков, утрото на 2. мај се породи во болничко комбе на патот кон Прилеп, каде одела на породување.

-Во понеделникот рано наутро околу 04:20 часот примен е повик од Самоков за да се транспортира бремена жена со породилни болки до Прилеп. Но по сместувањето во болничкото комбе жената добила силни породилни болки и породувањето било неминовно да се изврши во самото комбе. Поради овие симптоми со асистенција на докторот Александар Ристески и сестрата Елена Иваноски породувањето е успешно извршено, а мајката Мирјана на свет го донела своето четврто дете, ќерката Ева и наместо со родилка, за Прилеп се упатиле персоналот од првата помош и мајка со новороденче, истакна директорот Симески и појасни дека и новороденчето и мајката се во добра здраствена состојба и вчера се пуштени дома .

Уште поинтересен е случајот од пред пет години кога бремена жена со породилки на минусни температури и на снег од половина метар пешачела со својот сопруг од село Косово до Самоков цели седум километри, од каде ги презема санитетско возило и ги транспортира до кичевска болница, каде што Елена на свет ја донела малата Божана и двете во одлична здраствена состоба по два дена ја напуштиле болницата.

РЕКЛАМА

tv21

- Реклами -