15.3 C
Ohrid
четврток, јуни 17, 2021
Почетна Македонија Македонскиот Тарзан: Стојанче Ангелов се спушта по јаже низ клисура длабока 30...

Македонскиот Тарзан: Стојанче Ангелов се спушта по јаже низ клисура длабока 30 метри. (Видео)

Translate (Eng):[gtranslate]

Во спасителната вежба „Мрежичко 2021“која се одржа утринава кај кавадаречкото село Мрежичко, активно учествуваше и в.д. директорот на Центарот за управување со кризи (ЦУК) Стојанче Ангелов.

Тој се спушти по јаже низ клисура длабока 30 метри.

-Во знак на восхит на овие млади луѓе и во знак на доверба на нивните вештини и опрема со кои располагаат, ќе се спуштам по јаже низ оваа клисура длабока не повеќе од 30-тина метри, рече Ангелов при неговото активно учество во „Спасителна вежба Мрежичко 2021“ која е дел од активностите на Спелеолошка Федерација на Македонија.

РЕКЛАМА

Спасителна вежба Мрежичко 2021, се однесува на спуштање и извлекување на повредени лица од непристапен терен и индустриски алпинизам. –

Активноста опфаќа користење на техниките на единечно јаже, традиционално користена при спелеолошки активности и спасувања во пештери и нејзина примена во урбана средина. Целта е увежбување на нашиот тим за подготвеност за спасување / извлекување лица од слични објекти (непристапни локации во урбана средина), за што техниките на единечно јаже се најсоодветни, наведуваат од ЦУК.

„Спасителна вежба Мрежичко 2021“ е дел од активностите на Спелеолошка Федерација на Македонија за подобрување на подготвеноста за спасување на лица од непристапни средини….

- Реклами -