29.9 C
Ohrid
понеделник, јули 15, 2024
ПочетнаМакедонијаВаско Тодоров К-15: Во Австралија рботев 3,5 години се и сешто, утовар...

Васко Тодоров К-15: Во Австралија рботев 3,5 години се и сешто, утовар – истовар, па исто така работев и по магацини…..

Еден од највпечатливите ликови на најпознатото шоу во Македонија, кое некогаш се емитувало, Васко Тодоров, легендарниот лик на Тошо Малерот од К-15 во гостување на Јади Бурек на ТВ Сонце минатата година, говореше за својата нова книга насловена како „Монологија“, но и тоа како К-15 долго време опстоиле.

Васко Тодоров, алијас Тошо Малерот, во емисијата говореше на неколку теми, а меѓу нив беше неизбежна и политиката.

-Никогаш не бевме политички играчи. Ако бевме политички играчи, К-15 немаше да постои и немаше да биде толку гледано. Ако сакаш да имаш здрава сатира, мора тие што ја прават да бидат независни.

Ние направивме производ што сам се продаваше. Со сите политичари сме биле добри. Сатира се прави на власт.“, истакна Тодоров.

Во продолжение Васко проговори и за својот лик кој е на многумина омилен во К-15.

-Сите ние може да се препознаеме во ликот на Тошо Малерот, урбан лик, лузер. Искрен лик. Трите лика, основата, Тошо, Миле и Цацко се комлетно различни но функционираат одлично.Би требало да има околу 3000 скеча и едно 200 реклами.

Новинарот Јанко Илковски го запраша Васко Тодоров и за распаѓањето и згаснувањето на К-15, тема што привлекува секако големо внимание.

-Дваесет години постоеше К-15, тоа е сериозна бројка. Ни се случија работи што не зависат од нас. Прво ни се десија проблеми со фирмата, со ова, со она. Нема ништо страшно, ништо спектакуларно, но ете така заврши таа прикаска.

-Ние 20 години живеевме на кредити. Ние пристојно живеевме, зимавме добри плати. Камерата и монтажата од дедо ми да не е.

Ни бевме под кирија и под кредити и на крај отидовме под хипотека. Ни се случија административни случувања, ни отиде К-15 во стечај.

-Австралија ми се падна, бев таму, може ќе одам пак. Сега и да сакам не можам. Баш сакав да сменам небо и отидов. Живеев и работев таму 3,5 години. Работев се и сешто, по фирми магацини, утовар – истовар, лепев етикети.

 

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Фатиме Фетаи стана доктор на науки

Обвинителката Фатиме Фетаи го одбрани докторскиот труд на тема „Главна расправа во практиката – предизвици и дилеми“ на правниот факултет „Јустинијан Први“. На одбраната,...

Градоначалникот Пецаков: На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ...

На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ „Ванчо Николески“...

Мицкоски од Охрид: Започнуваат значајните проекти кои им беа ветени на граѓаните.

Денес сум во Охрид каде започнуваат значајни проекти ветени на граѓаните. - Ветивме и остваруваме - камен темелник на спортска сала во Лескоец. Спортската...

Тепачка помеѓу две семејства во Штип, полицијата приведе 11 лица

На 13.07.2024 во Штип, полициски службеници од СВР Штип ги лишил од слобода З.М.(27), М.С.(29),М.К.(27), А.К.(24), М.К.(50), М.К.(30), Ш.К.(52), Е.Д.(43), Џ.Д.(23), А.Д.(25) и Џ.Ј.(28)...