27.9 C
Ohrid
петок, јуни 25, 2021
Почетна Македонија Александар Матовски-Цако е добитник на наградата ,,Европеец на годината”

Александар Матовски-Цако е добитник на наградата ,,Европеец на годината”

Translate (Eng):[gtranslate]

Aлександар Матовски – Цако, роден 1991 година, во Скопје, е лице со Даунов синдром.

Тој е едно од трите деца во неговото семејство, Според него, тој и неговото семејство биле прифатени од околината, нивнитее роднини, комшии и пријатели. Самостојно се движи низ градот, оди на напревари со пријателите, на кафе, на базен, по нашите планини. Можам да кажам дека животот ми е исполнет и дека сум среќен. Пишува Муабети.Мк

Неговото образование имал вообичен ред. Најнапред одел во редовна детска градинка, а потоа во редовно основно и средно училиште. Имал среќна околност што кога се запишувал во прво одделение, започнал процесот на Инклузијата во Македонија. Ова значело дека рамноправно можел да го следи образовниот процес со другите деца со типичен развој. Сега веќе е дипломиран професор по предучилилишно воспитание Педагошкиот факултет во Скопје.

РЕКЛАМА

Тој е вработен во општина Скопје. Вчера ја доби наградата ,,Европеец на годината”, а за наградата честиташе и градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов кој му ја честита истата и потенцира дека Цако нижи награди.Нема достапен опис

Извор:Муабети.Мк

- Реклами -