13.9 C
Ohrid
сабота, септември 18, 2021
Почетна Македонија Се бараат затворски казни за Мијалков и за „алфите“ кои го апсеа...

Се бараат затворски казни за Мијалков и за „алфите“ кои го апсеа Љубе Бошковски

Translate (Eng):[gtranslate]

Согласно меѓународното право и пракса сметам дека во конкретниот случај единствено изрекување на ефективни казни затвор ќе делуваат одвратувачки на сите идни можни сторители, наведе во завршен збор за случајот „Тортура” јавниот обвинител Љубомир Лапе, а кој се однесува на апсењето на лидерот на Обединети за Македонија и поранешен министер за внатрешни работи Љубе Бошковски на 6 јуни 2011 година.

Случајот „Тортура” го води судијката Александра Ристеска. Во него првообвинет е поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, заедно со уште шест други лица.

Во завршен збор, Обвинителот нагласи дека од сите изведени материјални и вербални докази се докажало дека обвинетите ги повредиле нормите на етичко и морално однесување и го сториле делото „мачење и друго сурово, нечовечко или понижувачко постапување и казнување” од член 142 став 1 в.в. со член 23 од Кривичниот законик. За ова дело се предвидени казни затвор од три до осум години.

РЕКЛАМА

-Предлагам судот обвинетите да ги огласи за виновни и казни според законот, при што да ги цени сите околности од член 39 од КЗ, па како отежнителни околности да го цени степенот на кривична одговорност, односно дека делото е сторено по претходно планирање и ладнокрвно. Побудите од кои е сторено делото, кои во целост отстапуваат од нормите на општоприфатено поведение, јачината на загрозување и повредата на заштитеното добро, како и последиците од делото, нагласи обвинителот Лапе.

При извршување на делото, рече тој, со директна умисла е понижен Љубе Бошковски, кој настан е снимен, а потоа и јавно прикажуван на сите телевизии, поради што последицата е непоправлива и неотстранлива.

Повеќе >> lokalno.mk

- Реклами -