15.3 C
Ohrid
петок, јуни 18, 2021
Почетна Македонија Кај македонскиот војник кој пристигна од Африка, детектиран е нигерски сој на...

Кај македонскиот војник кој пристигна од Африка, детектиран е нигерски сој на Ковид.

Translate (Eng):[gtranslate]

Македонскиот офицер кој беше донесен од Африка не е заразен со јужноафриканскиот сој на корона вирусот, туку кај него е детектиран нигериски сој на вирусот.

– Според анализите од МАНУ кај војникот детектиран е нигериски сој на вирусот, а не јужноафрикански, иако има сличности меѓу двата соеви, не станува збор за ист сој. Нигерискиот сој исто така е чест во афричките земји, се наведува во одговорот што МИА го побара од Министерството за здравство.

Оттаму информираат дека инфекцијата кај пациентот е во поодомината фаза и оти тој веќе е во фаза на оздравување.

РЕКЛАМА

 

МИА

- Реклами -