16.9 C
Ohrid
четврток, јуни 17, 2021
Почетна Македонија Поддршката на Мицкоски за Израел, предизвика бурни реакции и лавина негативни коментари...

Поддршката на Мицкоски за Израел, предизвика бурни реакции и лавина негативни коментари на неговиот Фб профил.

Translate (Eng):[gtranslate]

Претседателот на опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на својот фејсбук профил напиша дека е неприфатлив ракетниот напад од Газа кон Израел.

„Внимателно ја следиме состојбата во Израел, значајното зголемување на насилствата, вклучително и постојаниот напад од ракетен оган од појасот Газа кон Израел. Испалувањето на ракети од Газа насочени кон цивилното население на Израел е целосно неприфатливо и дополнително ги зголемува тензиите во регионот. Истовремено го издвојуваме правото на Израел за заштита и одбрана на своето население и територија од нападите на терористичката организација Хамас.

Апелираме кон политичките лидери во Израел и во регионот да продолжат со вложување на искрени напори за деескалација на судирите и одлучно да дејствуваат против екстремизмот кој создава сериозни безбедносни проблеми и го загрозува животот на цивилното население.

РЕКЛАМА

Изразуваме длабоко сочувство за секој изгубен живот и посакуваме што побрза деeскалација на состојбите, што би значело мирен и безбеден живот за сите граѓани во тој регион.“ – напиша на својот фејсбук профил претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

- Реклами -