21.9 C
Ohrid
петок, јули 19, 2024
ПочетнаМакедонијаТулуз Усеим Белгасем: Многу познати фудбалери се хомосексуалци, но се срамат да...

Тулуз Усеим Белгасем: Многу познати фудбалери се хомосексуалци, но се срамат да го признаат тоа јавно!!

Некогашниот фудбалер на Тулуз Усеим Белгасем ја размрда светската јавност со автобиографијата „Збогум, моја срамото“. Она што крена прашина е неговата приказна за хомосексуалноста, борбите кои ги водел во животот, како и за многу присутната хомофобија, како што вели, особено во фудбалот.

– На тинејџерска возраст сакаме да се интегрираме, да бидеме дел од групата. Во соблекувалната мора да се претворате дека имате двеојка, да бидете по малку мачо, да се претставувате себеси низ приказните дека сте ја фатиле оваа или онаа девојка. Мора да го носите ова „одело“ ако сакате да се интегрирате. Соиграчите не би разбрале дка сме сами во тоа време или ште полошо, не можевме да кажеме – „Запознав момче, одлично се согласувам со него и среќни сме“, вели Белгасем, па нагласува дека заради тоа бил многу тажен, како и дека долго верувал оти може да се промени.

Тој посебно ја подвлекува хомофобијата во фудбалот и тврди дека меѓу играчите има голем број хомосексуалци кои одлучиле да молчат, иако нивното признание би можело да донесе промени.

Вечер

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силно невреме го зафати Скопје: Кровна конструкција се заплетка на кабли од далновод.

Поради силното невреме кое го зафати Скопје, дел од кровна конструкција заврши на далновод. Кровната конструкција која ветрот ја оддува се заплетка во каблите од...

Украден калашников од полициската станица во Скопје

Во полициската станица во Карпош украдено е автоматско оружје „калашников“ брифираат извори на Порталикс. Информацијата ја потврди и МВР кои велат дека од 19 јуни...

При контрола на ноќен клуб во Тетово пронајдени 32 жени од Русија, Молдавија, Украина, Косово, Албанија, Србија, Словенија и Казахстан

Полициски службеници од СВР Тетово при контрола на ноќен клуб во тетовско Горно Седларце на 17/18.07 во периодот од 23:30 до 5 часот изутрината...

Бајден е позитивен на ковид-19, ќе паузира од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на ковид-19, потврди Белата куќа. Веста е објавена откако Бајден не се појавил на настан поврзан со претседателската...